SIKÇA SORULAN SORULAR

Öğretmenleriniz nereden mezun?
Öğretmenlerimiz üniversitelerin okul öncesi öğretmenliği, ya da çocuk gelişimi ve eğitimi öğretmenliği lisans ve ön lisans bölümlerinden mezundur.
Sınıflarda yardımcı öğretmen var mı?
Sınıflarımızda bir asil öğretmen ve bir yardımcı öğretmen bulunmaktadır.
Okulunuza öğrenci kabulü ne şekilde olmaktadır?
Okulumuza kayıt kabulü her yıl açıklanan kontenjanlar dahilinde; başvuru sırası ve rehberlik görüşmesi ile yapılmaktadır. Rehberlik görüşmesi velinin okula kesin kayıta karar vermesi sonucunda randevu ile gerçekleşir.
Okulunuzun eğitim öğretim zamanları ve saatleri nelerdir?
Okulumuz resmî tatiller hariç yılın 12 ayı boyunca açık olup hizmet vermektedir. Okulumuz 08:30-16:30 saatleri arasında eğitim yapmaktadır. Sabah 07:30, akşam 18:00’e kadar nöbet sınıfı uygulamamız vardır. Çok nadir olmak kaydı ile velimizin geç kaldığı zamanlarda kurumu bilgilendirdiği takdirde öğrencimize nöbetçi öğretmenimiz eşlik etmektedir.
Okul ücretleri için ödeme planları nasıldır?
Ödemelerimiz peşin yıllık ödeme ve aylık olmak üzere iki tip ödeme planımız mevcuttur. Yıllık ödeme planlarımız daha avantajlı olup Eylül-Haziran arası 10 aylık süreyi kapsamaktadır. Yaz okulu ayrı ücretlendirilmektedir.
Oryantasyon süreci nasıl ilerliyor?
Öğrencimizin oryantasyon sürecini kademeli olarak yürütüyoruz. Oryantasyon sürecini öğrencimizin velisi veya çok güvendiği ve tanıdığı biri ile yürüterek kurumda misafir ediyoruz. Oryantasyon programımız kurum psikoloğumuz tarafından hazırlanmaktadır. Okulun ilk günü öğrencimiz kurumda bir saat bulunarak öğretmeni ile tanışıyor. Sonraki günlerde okulda kalma süresi bir saat daha uzatılıyor. Sırayla sınıf arkadaşları ile tanışmaya başlıyor. İlerleyen günlerde öğrencimizi kahvaltı ve öğle yemeği saatine dahil ediyoruz. Öğrencimiz hazır olduğunda, sağlıklı bağlanmayı gerçekleştirdiğinde oryantasyon sürecini tamamlayıp günlük akışa tam anlamıyla dahil ediyoruz.
Oryantasyon süreci ne kadar sürer?
Oryantasyon süreci çocuk hangi yaşta olursa olsun, çocuğun bireysel özellikleri, anne baba tutumu ve yaşadığı çevresel koşullardan etkilenmektedir dolayısı ile 1 hafta ile 3 hafta arasında değişkenlik göstermektedir.
Oryantasyon sürecinde ebeveynlerin tutumu ne olmalı?
Öğrencimiz okula ilk başladığında ağlama, grubu reddetme ve eve gitme isteği gibi davranışlarda bulunabileceğinin ön kabulünde olmanız gerekmektedir. Bu süreçte öğrencimiz okula her gün çok istekli gelmeyecektir. Evden ayrılmamak için sizlere bahaneler üretecektir. Bir yerlerinin ağrıdığını dile getirebilir. Bu noktada sizlerin kararlı ve net duruşu çok önemlidir. Aynı zamanda çocuğunuzun şikayetlerini dinlemeli ve duymazdan gelmemeli. Oryantasyon sürecinde veli ve öğretmen çocuğa karşı ortak bir dil kullanmalıdır. Bu süreçte veli karar olmalıdır ve kurum psikoloğunun yönlendirme ve tavsiyelerine uymalıdır. Kayı ve endişelerini çocuğa yansıtmamaya özen göstermelidir.
Servis kullanmayan öğrencilerin teslimi ile ilgili nasıl bir politika izliyorsunuz?
Kurumumuzda güvenlik en üst düzeyde önem verilmektedir ve tüm süreçler yazılı olarak kayıt altına alınmaktadır. Velilerimizin kayıt formunda belirttiği isimlere kimlik kontrolü ile öğrenci teslim edilmektedir. Bu kişilerin dışında öğrencinin başka yakını veya tanıdığı okuldan teslim alacaksa velilerimizin gün içerisinde mutlaka kurumu arayıp bilgilendirmesi istenmektedir. Teslim alacak kişinin mutlaka kimliği ile kuruma gelip öğrenciyi teslim alması gerekmektedir.
Yemek yemek istemeyen ya da yemek seçen veya bağımsız yiyemeyen çocuklara nasıl bir yaklaşım içinde oluyorsunuz?
Öğrencilerimize oryantasyon sürecinde yemek yemeleri ile ilgili herhangi bir baskı yapılmamaktadır. Oryantasyon sürecinde menümüzde yer alan yiyeceklerden istediğini yiyerek karnını doyurmasına izin veriyoruz.
Oryantasyon sonlandığında öğrencilerimize baskı kurmadan, zorlamadan menüde yer alan yiyeceklerin tadına bakarak sevip sevmeyeceğine karar vermelerine imkân tanıyoruz. Bu uygulama ile aslında öğrencilerimizin tanımadıkları veya reddettikleri besinleri tanımalarına fırsat oluşturuyoruz. Zamanla öğrencilerimizin tercih etmedikleri yiyeceklerin diğer arkadaşları tarafından tüketildiğini görünce bu besinleri tüketmeye başlıyorlar. Öğrencilerimize yemek yeme konusunda öğretmenleri tarafından mutlaka destek sağlanmaktadır. Zaman içerisinde öğrencilerimizin kendi başına yemek yemelerini zorlamadan destekliyoruz.
Uyku odasına girmek istemeyen veya uyumak istemeyen öğrenciye nasıl bir yaklaşım içinde oluyorsunuz?
Uyku odamız 3 yaş grubumuza özel olarak hazırlanmış ve her bir öğrencimiz için evden getirdiği kişisel çarşafı ve uyku arkadaşı ile hazırlanmış bireysel yataklar mevcuttur.
Oryantasyon sürecini tamamlayan öğrencimiz uyku saatine öğretmeni ve kurum psikoloğu eşliğinde uyku odasına dahil edilir. Uyku odasını öğrencilerimize enerji toplama ve dinlenme odası olarak tanıtıyoruz ve uyumasak bile yatağımızda öğretmeni eşliğinde dinlenebileceğini dile getiriyoruz. Odaya girmeyi reddeden öğrencilerimizi zorlamıyoruz ve sınıflarında müzik eşliğinde rahatlama saatine dahil ederek oyun oynamalarını sağlıyoruz.
Öğrencilerin beslenmelerini nasıl sağlıyorsunuz?
Sabah kahvaltısı, meyve saati, öğle yemeği ve ikindi kahvaltısı olmak üzere dört öğün yemek imkânı sunmaktayız. Yemeklerimiz okulda aşçımız tarafından günlük olarak pişirilmektedir.
Mutfak alışverişini nasıl yapıyorsunuz?
Mutfak alışverişimizi haftalık olarak yapılmaktadır. Mutfağımızda katkı maddesi olan dondurulmuş ürünler bulunmamaktadır. Bakliyatlar, salça, tereyağı, peynir, yumurta, bal gibi ürünlerimiz kurumumuzun bünyesinde bulunan çiftliklerden temin edilmektedir. Meyve ve sebze haftalık olarak çiftliklerimizden temin edilmektedir. Yoğurdumuzu kurumumuzda aşçımız tarafından mayalanmaktadır. Menülerimizde zeytinyağı ve tereyağı kullanıyoruz.
Doğum günü kutlamalarını nasıl gerçekleştiriyorsunuz?
Doğum günü kutlamalarında veli katılımı (çalışan veli ve izin alamama durumuna istinaden) kabul edemiyoruz. Velinin gönderdiği yiyecek, içecek ve doğum günü pastası kabul etmiyoruz. Bu süreci kurum olarak bizler yürütüyoruz ve doğum günü pastasını ve içecekleri bizler hazırlıyoruz. İkindi saatinde servisini yaparak öğrencimizin doğum günü kutlamasını sınıf arkadaşları katılımı ile gerçekleştiriyoruz.
Öğrencilerin öz bakım ihtiyaçları veya alt ıslatma durumlarında kimler tarafından destekleniyor ve ilgileniliyor?
Öğrencilerimizin öz bakım ihtiyaçlarının desteklenmesi ve temizliği sınıf öğretmenleri ve yardımcı öğretmenler tarafından sağlanmaktadır.
Hasta olan öğrenciler için kurumda nasıl bir uygulama yapılıyor?
Kurumumuzda bulunan tüm öğrencilerin sağlığını sağlayabilmek adına hasta olan çocukların evde istirahat etmelerini talep ederek kuruma kabul edemiyoruz.